Google Chrome için “ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR” Nasıl Düzeltilir?

Web'de gezinmek için Google Chrome kullanıyor musunuz? Bu harika! Diğer çoğu internet kullanıcısı pürüzsüz kullanıcı arayüzü ile memnun. Ancak, bazen Google Chrome tarayıcısında SSL güvenli web sitelerine göz atarken “Bu site güvenli bir bağlantı sağlayamaz - ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR” bir SSL güvenlik hatasıyla karşılaşmış olabilirsiniz.

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

Şimdi, bu hatayı genellikle sayfayı yenilediğinizde ortadan kaldırır, ancak bazen tekrar tekrar gelir. Bu tür uyarılar yaşıyorsanız, burada “ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR” düzeltmesi için çeşitli çözümler açıklıyoruz.

1. Sisteminizin Tarihini Kontrol Edin


SSL hatalarının ardındaki en yaygın neden tarihi. Bilgisayarınızın tarihi erişmeye çalıştığınız sunucunun tarihiyle senkronize olmadığında, Chrome tarayıcınızda ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR sorunuyla karşılaşırsınız. Bunu düzeltmenin yolu kolay - sadece sisteminizin tarihini geçerli tarihe ayarlayın ve siteyi açmayı deneyin. Herhangi bir problemle karşılaşmayacaksın.

2. Tarama Verilerini Temizle


Bazen tarama verileri internet sörfü deneyiminizin yolunda da gelebilir, bu da size bu kötü SSL hatasını tekrar tekrar verir. Bilgisayarınızdaki tarih doğruysa, Chrome tarayıcınızdan tarama verilerini silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Chrome'u başlat;
 • Ctrl + ÜstKrktr + Delete tuşlarına basın ;
 • Zaman aralığının “Tüm Zaman” olarak ayarlandığından emin olun ;
 • “Çerezler ve diğer site verileri” onay kutusunu işaretleyin ;
 • “Önbelleğe alınmış görüntüler ve dosyalar” onay kutusunu işaretleyin ;
 • Hit Temizle Verileri

Tamamlanmasını bekleyin ve tamamlandıktan sonra web sitenizi tekrar tarayıcınıza yüklemeyi deneyin. Sadece iyi açılacağı için çok iyi bir şans var.

3. SSL Durumunuzu Silin


Sorununuz hala devam ederse, denemeniz gereken sonraki şey bilgisayarınızın SSL durumunu temizlemektir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

SSL Durumunu Temizle

 • Chrome'un adres çubuğunun yanında, tarayıcının yakın düğmesinin hemen altında gösterilen 3 noktayı tıklayın.
 • Ayarlar'a tıklayın ve Gelişmiş'e genişletin. Gelişmiş ayarları genişletmek için düğmeye tıklayın.
 • Şimdi Sistem bölümü altındaki “Proxy Ayarlarını Aç” seçeneğine ilerleyin ve üzerine tıklayın;
 • “İnternet Özellikleri” adlı bir pencere açılacaktır. Bu pencerede İçerik sekmesine gidin ve SSL Durumunu Temizle'yetıklayın.

Şimdi Chrome'da bir kez daha web sitesini açmayı deneyin.

4. Chrome'un QUIC Protokolünü devre dışı bırakın


Hala şans yok mu? Tamam, Google Chrome tarayıcısının QUIC Protokolünü devre dışı bırakmayı deneyin. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Yapıştır chrome: // flags / #-quic etkinleştirmek Chrome tarayıcınızın adres çubuğuna yazıp Enter tuşuna basın;
 • Deneysel QUIC Protokolü seçeneği altında , " Varsayılan" olarak ayarlandığını göreceksiniz Devre dışı bırak.

QUIC Protokolü

Şimdi Chrome'u yeniden başlatın ve web sitesini tekrar açmayı deneyin.

5. Antivirüs Ayarlarınızı Kontrol Edin


Bazen antivirüsünüz bir SSL hatasının ardındaki suçlu olabilir. Tüm modern antivirüs programları web sitelerini, bir sitenin SSL / TLS sürümünü kontrol etmeyi de içeren, kötü amaçlı öğeler ve diğer güvenlik tehditleri için tarar. Bir web sitesi SSL'nin eski bir sürümünü kullanıyorsa, antivirüs onu engeller ve ziyaret etmemize izin vermez. Bu durumda, sorun geçici olarak antivirüs devre dışı bırakılarak çözülebilir. Sadece bir süre antivirüsünüzü kapatın ve hatayı üreten web sitesini açıp açamayacağınızı görün.

6. Firewall'unuzu kontrol edin


İnternet Güvenlik Duvarı’nın engelleme listesinde bir web sitesi varsa, Chrome bunu açamayacaktır. Ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinin engelleme listesinde bulunmadığından emin olmak için Güvenlik Duvarınızı kontrol edin. Orada bulursanız kaldırın ve web sitesini tekrar yüklemeyi deneyin.

7. Uzantıları Devre Dışı Bırak


Uzantılar, Chrome'un işlevselliğini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olur, ancak bazen gereksiz hatalar oluşturarak internet deneyimini de bozarlar. Chrome uzantılarınızı tek tek devre dışı bırakın ve hata üreten web sitesini tekrar tekrar açın. Eğer suçlu olmak için herhangi bir uzatma bulursanız kaldırın.

8. İnternet Güvenliğinizi ve Gizlilik Seviyenizi Ayarlayın


Yukarıda bahsedilen her şey başarısız olursa, denemeniz gereken en son şey, İnternet Güvenliği ve Gizliliğinizin seviyesini kontrol etmektir, çünkü gizlilik seviyesi çok yüksekse, belirli web sitelerine erişiminizi de engelleyebilir. Aşağıda verilen adımları izleyin:

internet güvenlik seçenekleri

 • Tip “Internet Seçenekleri” Bilgisayarınızın arama çubuğuna yazıp Enter tuşuna basın;
 • “Internet Özellikleri” diyalog kutusu açılacaktır. İçinde Güvenlik sekmesine gidin ve orada verilen kaydırıcıya bakın. Bu kaydırıcı, ölçek üzerinde çok yüksekse, onu orta (Orta seviye) duruma getirin ve Tamam'ı tıklatın .

Şimdi açmaya çalıştığınız web sitesini açmayı deneyin.

Yukarıda belirtilen yöntemlerden en az bir tanesi, Google Chrome'daki ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR sorununuzu kesinlikle çözecektir. Çözümünüzü bulana kadar her birini deneyin.

 • Email, SSL
 • 1 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?